Znaczenie nazwy domeny przy pozycjonowaniu

Wbrew temu, co można usłyszeć na temat znaczenia nazwy domeny dla pozycjonowania, znaczenie to jest marginalne. Demonizowana przez niektórych wartości słowa kluczowego w nazwie domeny doprowadza firmy do wymiernych strat, które zamiast zająć się naturalną promocją witryny uznają nazwę domenę za najważniejszy element tej promocji.

Skąd się bierze bonus?

Bonus bierze się z naturalnego znaczenia treści anchora w pozycjonowaniu. Klasyczny link wygląda tak:
<a href=”http:// tutaj adres strony”>tutaj treść anchora </a>. Każda storna likująca do serwisu i zbadana przez google (o ile nie łamie zasad) przynosi bonus na dane słowo kluczowe.
Rozpatrzmy, zatem dwie fikcyjne domeny: www·dywanowo.pl i www·tanie-dobre-dywany.pl
w przypadku klasycznego linka z anchorem:
<a href=”http://www.dywanonowo.pl”>Dywany</a>
<a href=”http://www.tanie-dobre-dywany.pl”>Dywany</a>
Obydwie uzyskają taki sam bonus na słowo dywany. Natomiast czasami zamiast anchora w linku jest po prostu adres strony – to nie oznacza, że link nie ma treści treści jest jego adres a konstrukcja wygląda tak:
<a href=http://www.dywanonowo.pl>www.dywanonowo.p</a>
<a href=www.tanie-dobre-dywany.pl>www.tanie-dobre-dywany.pl</a>
W pierwszym przypadku słowa kluczowe jakie moga być “zauważone” przez Gogle to „www”, „dywanowo” i „pl”. W drugim przypadku to: „www”, „tanie” „dobre” i „dywany”.
Właśnie w tym drugim przypadku dostajemy lekki bonus za znalezienie się słowa kluczowego w nazwie domeny i stąd też wzięła się cała teoria, która niestety nie ma innych podstaw. Należy zauważyć, że bonus ten nie dotyczy nazwy bez myślników np.: www·dobredywany.pl tu słowem jest „dobredywany”.
Ilość takich linków i ich jakość w sumarycznym zestawieniu jest zazwyczaj marginalna, a przy profesjonalnym promowaniu strony wręcz nieistotna.

ipad-1758353_640

Ale przecież wynikach wyszukiwania słowa są pogrubione?

Oczywiście, ale nie ma to nic wspólnego z bonusem – to po prostu mechanizm kolorowania wyników ułatwiający nam odszukiwanie treści. Mechanizm ten pokoloruje również taki wyraz w nazwie www.dobredywany.pl. Gdyby jednak miał dawać bonus za każdą potencjalną składową z liter w nazwie domeny, to przy 16 znakowej domenie dawało by to 136 możliwości.

Jak zatem wybierać nazwę domeny?
Przede wszystkim kierować się czynnikami marketingowymi. Nazwa powinna być prosta i rozpoznawalna. Najlepiej sprawdzająca się zasada to taka, że nazwa domeny powinna bez problemów i wątpliwości fonetycznych zostać podana przez telefon.

3 komentarze to “Znaczenie nazwy domeny przy pozycjonowaniu

 • Tomasz
  3 lata ago

  Dobrze, że takie artykuły się pojawiają!

  Jestem w trakcie rozważania nazwy domeny dla mojej nowej strony i zastanawiałem się czy dać ze słowem kluczowym czy też nie.

  Artykuł rozwiał moje wątpliwości.

 • Jurek
  3 lata ago

  Myślę, że mimo opinii panujących w branży nazwa domeny ma w dalszym ciągu dość duże znaczenie dla pozycjonowania strony.

 • Tymek
  3 lata ago

  To czy ma znaczenie jest ciężko określić, jednak na pewno Ci u góry (GOOGLE) to wie, ale czy kiedyś zdradzi tą tajemnicę? Mało prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*