Jak wybrać nazwę domeny?

Strona internetowa to dzisiaj podstawa. To jedna z najważniejszych platform służąca do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z klientami. To oczywiste, że musi być funkcjonalna, przejrzysta oraz atrakcyjna. Nie inaczej jest z nazwą strony. W wielu przypadkach decyduje ona o tym, czy użytkownik trafi właśnie do tej witryny, zatem wyborowi wspomnianej nazwy warto poświęcić nieco więcej uwagi i czasu.

Jak wybrać nazwę strony?

Nazwa strony ma kluczowy wpływ na to, jak określona witryna wypadnie na tle konkurencji. Jeżeli chce się, by przyciągała na stronę użytkowników oraz generowała zyski, warto porządnie się nad nią namyśleć. W wielu przypadkach wydaje się to być zadaniem skomplikowanym. W gąszczu sieci funkcjonuje tyle stron, że znalezienie atrakcyjnej, trafnej a do tego wolnej domeny może się wydawać wręcz niemożliwe. Przy tworzeniu nazwy strony internetowej warto kierować się prostotą  nazewnictwa. Dzięki temu zapamiętanie i wpisywanie bezpośredniego adresu w wyszukiwarkę będzie dla użytkowników bardziej wygodne i przyczyni się do zwiększenia ruchu na stronie. Nazwa witryny powinna wskazywać na specyfikę działalności danej jednostki, oferowane towary lub świadczone usługi. Równocześnie warto dołożyć starań, aby brzmiała ona intrygująco i ciekawie, wtedy skłoni internautów do odwiedzin i zapoznania się z ofertą.

Ta domena może być już zajęta!

smartphone-1701096_640W momencie, kiedy wybierze się już nazwę dla swojej strony internetowej, trzeba zająć się rejestracją danej domeny. Warto pamiętać, że domena, która wybrało się dla swojego miejsca w sieci, mogła już zostać wykupiona. Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób, wchodząc w wybraną wyszukiwarkę domen oraz wpisując tam nazwę strony, którą właśnie się wymyśliło. Wyszukiwarka wskaże, które domeny są zajęte, a z których można skorzystać. W przypadku, jeśli domeny z najbardziej atrakcyjnymi końcówkami są już zajęte, warto przemyśleć swój wybór, by strona jak najlepiej pełniła swoje zadanie i przyciągała potencjalnych klientów. Najpopularniejsza w Polsce jest domena z końcówką .pl, ale jeśli jest ona dla danej nazwy już zarezerwowana, warto sprawdzić także konfiguracje z końcówkami .com, .net lub .org. Coraz popularniejsza staje się także  końcówka .eu, co ma największą rację bytu, jeśli zamierza się prowadzić działalność na skalę europejską. Innym sposobem na obejście problemu z zajętą domeną, okazuje się dodanie do nazwy strony myślnika. W wielu przypadkach prezentuje się to bardzo ciekawie i atrakcyjnie, ale trzeba być świadomym, że użytkownikom będzie trudniej zapamiętać taką nazwę.

Wybrałeś nazwę, kup domenę

Jeśli ma się już nazwę strony internetowej i sprawdziło się już, że można z niej skorzystać, przychodzi pora na kupowanie domeny. W dzisiejszych czasach jest to zadaniem prostym i dogodnym, ponieważ na rynku nie brakuje firm zajmujących się sprzedażą domen. Trzeba pamiętać, że tworzenie strony internetowej jest inwestycją długofalową, co oznacza, że trzeba wybrać ofertę, która okaże się opłacalna przez dłuższy okres. Przeglądając internet, można dostrzec,  że na każdym kroku firmy zajmujące się rejestracją domen, oferują nęcące warunki skorzystania ze swoich ofert. W wypadku kupowania domeny, warto się jednak bardzo dobrze zastanowić, aby wybrać właściwie. Kluczowym czynnikiem, na który zwraca się uwagę w takim momencie, jest cena domeny. Bardzo często zdarza się, że poszczególny firmy oferują bardzo atrakcyjne warunki cenowe za pierwszy rok korzystania z danej domeny lub wręcz pozwalają korzystać z niej za darmo. Wbrew pozorom nie w każdym przypadku bywa to rozwiązaniem opłacalnym.

stoł-roboczy-z-raportem-i-laptop_1150-357Gdy chce się przedłużyć umowę

Tworzenie strony internetowej to proces, który podejmuje się na lata, zatem to naturalne, że konieczne będzie przedłużanie domeny. Właśnie przez to tak szczegółowo trzeba przyjrzeć się ofertom cenowym poszczególnych firm. Wiele z nich oferuje domeny w bardzo atrakcyjnych cenach w pierwszym roku korzystania, ale potem zaskakuje klientów wysokimi stawkami podczas przedłużania domeny. Lepiej od razu skontrolować, jak sytuacja z opłatami będzie przedstawiać się przy przedłużaniu domeny i wszystko dokładnie przeliczyć, aby wybrać dla siebie ofertę naprawdę korzystną. Podczas wybierania firmy warto zwrócić uwagę również na to, jak przebiega cała współpraca i czy proces rejestracji domeny jest łatwy, szybki i bezproblemowy.

Atrakcyjna i ciekawa nazwa strony to jeden z czynników, który ma kluczowe znaczenie dla powodzenia danej witryny w sieci. Prosta, konkretna nazwa, opierająca się na słowach kluczach przyczyni się do zyskania lepszej pozycji w Google, z kolei ciekawa i ładnie brzmiąca, łatwiej zapadnie w pamięć użytkownikom i sprawi, że częściej będą oni polecać ją swoim znajomym czy kontrahentom. Nazwa witryny jest kluczowa, ale nie można zapominać, że nie zapewni ona spektakularnych efektów, jeśli nie zadba się o atrakcyjne treści na stronie, jej przejrzystość i prawidłowe działanie. Proces budowania strony internetowej powinien przebiegać kompleksowo i wykorzystywać wszystkie czynniki mające wpływ na jej widoczność w sieci.

4 komentarze to “Jak wybrać nazwę domeny?

 • Ryszard S.
  2 lata ago

  Polecam mapę myśli do konstruowania nazwy – nie tylko domeny, ale również innych rzeczy które w przyszłości okażą się potrzebne. Dobrze jest nie wybierać nazwy naszej strony pod wpływem chwili, tylko przemyśleć czy za rok i np. za 4 lata dalej będzie ona miała sens (żeby nie została wybrana pod wpływem chwilowej mody na jakąś nazwę) i żebyśmy nie musieli się wstydzić wystawiając za kilka lat fakturę za usługę.

 • Marek
  2 lata ago

  Czytajcie informacje o kosztach w kolejnych latach użytkowania domeny – często oferty w pierwszym roku są darmowe albo tanie a później można się zaskoczyć!

 • Kasia
  2 lata ago

  A czy ma jakieś znaczenie czy dla swojej domeny wybiorę końcówkę .pl czy .com czy też jakąś inną?

 • Kasia – chyba tylko wizualne znaczenie. Wiadomo, że .pl jest wykorzystywane w Polsce a .com jest bardziej międzynarodowe. Może tez być różnica w cenie i kosztach przedłużenia na kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*