Szacunek dla klienta cz. 1 (cykl WFP)

Uczciwe firmy z branży SEO nigdy nie wykorzystują dwa razy tych samych zestawów słów kluczowych. Zdają sobie sprawę, że każde zlecenie jest inne, wymaga indywidualnego podejścia. Chodzenie na skróty i stosowanie gotowych szablonów daje najwyżej przeciętne efekty. Profesjonaliści cenią czas swoich klientów, są w stanie szybko przygotować fachowo wyglądającą ofertę, jasno wyjaśnić jakie będą koszty. Nie operują ogólnikami i niedopowiedzeniami, nie wykorzystują niewiedzy klienta. Informują go także o potencjalnym ryzyku związanym z SEO. Nie zawyżają liczby zleceń (np. kilka tysięcy w ciągu roku). Rozmawiają prostym językiem, unikają żargonu.

Fachowcy nie używają nachalnie na swoich stronach określeń „pozycjonowanie” czy „SEO”. Ich własna wysoka lokata w wyszukiwarkach wynika z prawdziwego dorobku, a nie nadużywania słów kluczowych. Uczciwe firmy prezentują w swoim serwisie portfolio – linki do projektów wcześniejszych i obecnych klientów (jeśli zawarte z nimi umowy to dopuszczają). Z drugiej strony nie ujawniają dokumentacji danego partnera komuś innemu. Wiedzą, że poufność jest ważna.

keyboard-925522_640

Szukając specjalistów od SEO zawsze warto popytać znajomych webmasterów. Być może ktoś z nich korzystał już z usług tego rodzaju firm i będzie w stanie jakąś polecić. Druga metoda to przeczytanie jednego z dostępnych w sieci czy prasie poradników – choćby takiego, jak ten ;). Bardziej czasochłonne jest samodzielne wyszukanie firm pozycjonujących, wysłanie im zapytań ofertowych i ocena ich pod kątem fachowości. Warto wtedy pytać przede wszystkim o ceny usług, główne założenia umowy, ale także delikatnie wysondować postawę wobec nieetycznych technik. No i zapytać o wydawałoby się tak oczywistą rzecz jak to, czy za usługi wystawiana jest faktura VAT.

4 komentarze to “Szacunek dla klienta cz. 1 (cykl WFP)

 • Maciej
  3 lata ago

  Fachowe firmy SEO rozpoznamy właśnie po tym jak wysoko są w wynikach wyszukiwania oraz po ich wcześniejszych projektach.
  Jednak każdy serwis jest inny i nie każdy da się tak samo łatwo pozycjonować.

 • gregor
  3 lata ago

  Każda poważna firma potrafi podejść indywidualnie do klienta. Szkoda, że na naszym rynku jest ich tak mało.

 • Anita
  3 lata ago

  Jest ich sporo po prostu nie potrafimy rozsądnie wybierać.
  Większy odsiew jest potrzebny 🙂

 • Asia
  3 lata ago

  Zgadzam się z Maciejem, że firma która sama siebie dobrze wypozycjonowała może dobrze rokować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*