Jak stosować marketing szeptany?

Marketing szeptany jest odbierany niezbyt dobrze, a to przez to, że wiele osób, które się tym zajmują, nie rozumieją, na czym on dokładnie polega. Wiele osób z branży SEO nie rozumie, czym jest i czym powinien być taki marketing, a tracą na tym wszyscy – klienci, jak i firmy. W sieci pojawiają się więc działania, które są po prostu spamerskie, a z marketingiem szeptanym nie mają nic wspólnego. Co więc warto wiedzieć na ten temat?

Marketing szeptany jest rodzajem takiego marketingu, którego najważniejszym zadaniem jest dotarcie do użytkownika z naszymi treściami poprzez różne dyskusje, jakie są prowadzone w internecie. Mamy tu dwa rodzaje tak prowadzonych działań. Z jednej strony taki marketing może prowadzić ambasador marki (i to jawnie), z drugiej nie jawnie zwykli użytkownicy. Ci zwykli użytkownicy to czasem zaplanowana strategia, dobierani są więc pod kątem skuteczności. Jakie są zadania takiego marketingu, który z angielskiego nazywa się buzz marketing? Przede wszystkim najważniejsze, by wywołać pozytywne reakcje konsumentów. Ważne jest też sprowokowanie klientów do rozmów o naszym produkcie czy marce. Jeśli bierzmy udział w takiej kampanii to powinniśmy starać się wywołać pozytywne odczucia na temat omawianego produktu. Do tej grupy zaliczyć też powinniśmy udzielanie pomocy przy problemach.
facebook-793049_640
Firmy, które decydują się na marketing szeptany, chcą na pewno wypromować swoje produkty, swoją firmę czy stronę internetową. Ważnym zadaniem jest też sprowokowanie naturalnego ruchu na stronie czy umieszczenie tam linków. Najczęściej marketing szeptany wygląda tak, że wchodzimy na forum i zakładamy wątek, który nie brzmi zbyt wiarygodnie. Często jest to coś w stylu: “polecamy naszą firmę…”. Takie bla bla, które nie wnosi nic nowego i od razu wygląda sztucznie. To nie jest marketing szeptany, lecz spamowanie i nachalna reklama. Nawet jak to nas nie zniechęci, to pamiętajmy, że żywotność takiego wątku na danej stronie będzie bardzo krótka, ponieważ czujny administrator szybko go usunie. Jak pragniemy, żeby nasze posty wyglądały naturalnie, były czytane i zostawały dłużej na stronie, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, żeby brzmieć wiarygodnie powinniśmy mieć historię “normalnych” postów na danym forum. Wtedy nikt nie posądzi nas o spamerstwo. Po drugie, wszystkie posty powinny być tematyczne, czyli zgodne z tematyką forum i konkretnego działu. Warto kontynuować wątki, niż starać się zakładać nowe. Po trzecie, nie próbujmy zamieszczać linków w każdym poście, ponadto lepiej dawać linki bez “anchorów”, które są jak najbardziej naturalne.

 

Dlaczego warto wybrać marketing szeptany?

 

Co jest jeszcze ważne? Dodatkowo warto pamiętać, aby linkować do wartościowych treści, czyli do artykułu, który pomoże naszemu klientowi, nie do strony głównej, na której znajdzie tylko ofertę. Tym sposobem będziemy pomagać naszym użytkownikom, edukować ich, a nie na siłę sprzedawać usługę. Niewybaczalne jest też wprowadzanie użytkowników w błąd, bo – zgodnie z przysłowiem – także i tu oszustwo ma krótkie nogi.

Jeśli dobrze zaplanujemy kampanię i będziemy ją prowadzić z zachowaniem najważniejszych zasad, to możemy być pewni, że na tym skorzystamy. Jak pokazują badania, aż ponad 90% konsumentów, gdy wybiera dany produkt, to przy wyborze kieruje się opiniami innych. Reklama zaś przekonuje tylko 14% osób, więc jak widać dawne metody odchodzą do lamusa, a bardziej dla nas liczy się, co inni sądzą o określonym produkcie lub usłudze. Marketing szeptany jest coraz bardziej popularny, trudno sobie wyobrazić bez niego fora internetowe.

 

google-on-your-smartphone-1796337_640

Marketing szeptany w porównaniu do innych form promocji wyróżnia się paroma najważniejszym cechami. Bardzo ważne jest to, że konsumenci oceniają go jako wiarygodny, ponadto takie działania pomagają stopniowo budować markę firmy, jak i rozbudowywać jej ofertę. Dzięki temu, że wywołuje się dyskusję, można zbudować grono wiernych klientów, którzy będa angażowali się w działania firmy. Znacząco zmniejsza to niebezpieczeństwo strat, jakie mają związek z błędnym oszacowaniem wymagań rynku. Spełnianie najważniejszych oczekiwań klientów może stworzyć także pozytywny wizerunek firmy, jako takiej, która troszczy się o potrzeby klienta.

Co również ważne, efekty takiej kampanii są naprawdę długofalowe. Nie tylko przez to, że bezpośrednio prowadzone są wartościowe działania przez firmę, ale także dzięki zadowolonym użytkownikom produktu lub usługi, którzy z chęcią będą polecać taką ofertę innym osobom. Jeśli planujemy skuteczny marketing w sieci, to marketing szeptany to naprawdę dobra propozycja, ma wiele zalet. Najważniejsza to możliwość stosowania go do zareklamowania praktycznie każdego produktu, usługi czy wydarzenia. To jedna z tańszych firm marketingu o zasięgu globalnym.

Dzięki temu możemy spodziewać się naprawdę dużych oszczędności, szczególnie jak porównamy tradycyjne metody reklamowe. Jednocześnie dobrą i skuteczną kampanię może przeprowadzić mały zespół ludzi, więc nie potrzeba angażować do tego zadania nie wiadomo jak dużo osób, można w zamian dać im inne zadania. Jak widać, dzięki takiemu podejściu może na tym skorzystać cała firma.

5 komentarzy to “Jak stosować marketing szeptany?

 • Olusia
  3 lata ago

  Czyli tak naprawdę nie wiadomo, czy na forach udzielają się prawdziwi klienci? Smutne to.

 • Monika
  3 lata ago

  Wiadomo Ola 😀
  Na forach głównie udzielają się „prawdziwi klienci” z prawdziwych firm. W końcu każdy z nas to czyjś klient 🙂

 • Roksana
  3 lata ago

  Kiedyś zajmowałam się szeptanką i zawsze starałam się zapoznać z produktem, o którym miałam pisać w sieci. Nie chciałam całkowicie mydlić klientom oczu, chociaż i tak miałam za to płacone i tak robić mogłam.

 • Gienek
  3 lata ago

  Marketing szeptany trzeba stosować po cichu.
  A tak serio Ola czy w sklepach z RTV AGD na stanowiskach stoją specjaliści ?
  Czy w rzeźniku pracuje masaż (taki pan z masarni) ?
  Często gęsto nie.
  A w internecie jesteśmy dodatkowo anonimowi (przynajmniej dla większości osób, nie mówię o IP itp.)
  Nic nie może nas dziwić szczególnie opinie w internecie.
  Pozdrawiam
  – Gienek

 • Bartłomiej
  3 lata ago

  Do tego typu marketingu warto „wykorzystywać” blogerów czy vlogerów, którzy cieszą się popularnością różnych grup docelowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*