Co to jest SEM i SEO?

Posiadanie nowoczesnej i atrakcyjnej wizualnie stron internetowej to nie wszystko. Taka witryna jest narzędziem, a narzędzie ma określone zadanie do zrealizowania. Warto uczynić wszystko, by strona internetowa, jak najlepiej wypełniają swoją rolę: stała się pomostem pomiędzy firmą a jej klientami i przyczyniła się do zwiększenia zysków jednostki, której wizytówkę stanowi. Dzisiaj właściciele stron internetowych mogą skorzystać z dogodnych narzędzi i usług, dzięki którym ich strona stanie się jeszcze lepiej widoczna w sieci, ale nie zawsze je znają.

Zadbaj o odpowiednie usługi dla swojej strony i spraw, by była widoczna

W sieci funkcjonują miliony stron, co zrobić, by na ich tle przedstawiać się atrakcyjnie i konkurencyjnie? Trzeba zadbać o zoptymalizowanie treści własnej witryny oraz uzyskanie wysokiej pozycji w rankingach wyszukiwarek. Optymalną usługą w tym przypadku będzie pozycjonowanie strony, które można zamówić w agencjach marketingowych. To, jaką pozycję w rankingach wyszukiwarek zajmie dana witryna, jest zależne od wielu czynników, dlatego w tym przypadku najlepiej zdecydować się na usługi kompleksowe. Dzięki nim strona stanie się lepiej widoczna w internecie, co zaowocuje większym zainteresowaniem internautów.

SEM a może SEO?

Te dwa pojęcia związane z marketingiem internetowym dość często są ze sobą utożsamiane, ale warto wiedzieć, że nie są one jednym. SEM – inaczej marketing w wyszukiwarkach – jest pojęciem szerszym i obejmuję całą grupę działań związanych między innymi z optymalizacją strony, pozycjonowaniem oraz wykorzystywaniem kampanii sponsorowanych linków i odnośników. SEO z kolei jest optymalizacją witryny i przystosowywaniem jej do wymogów wyszukiwarek, aby mogły wyświetlać się prawidłowo. Prościej ujmując: decydując się na SEM, w rzeczywistości zamawia się SEO uzupełnione o pozycjonowanie i inne działania mające na celu zwiększenie widoczności strony w internecie.

Czy to się opłaca?

Wielu klientów zmaga się z podobnymi wątpliwościami: czy warto zainwestować w SEM lub SEO? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba uświadomić sobie potęgę współczesnego internetu. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez witryny i pozostałych narzędzi dostępnych w sieci. A jeżeli decyduje się na zbudowanie strony internetowej, warto zadbać o to, by była optymalnie widoczna i komfortowa dla użytkowników, którzy na nią trafią. Tylko wtedy odniesie sukces i spełni swoje zadanie: przełoży się na realne zyski jej właściciela.

enter-452718_960_720

Dlaczego optymalizacja jest ważna?

Optymalizacja strony jest bardzo ważnym procesem, jeżeli chce się zwiększyć widoczność strony w sieci i sprawić, że trafi ona w czołówki rankingów wyszukiwarek internetowych. Pozycja w takim rankingu ma kluczowe znaczenie, ponieważ internauci darzą większym zaufaniem strony wyświetlające się u szczytu listy i chętniej je odwiedzają. Wiąże się to również z ograniczonym czasem, jaki nierzadko ma się na znalezienie niezbędnych informacji. Wpisując hasło w wyszukiwarkę, liczy się na szybkie efekty i zazwyczaj sprawdza się tylko te, które pojawią się w czołówce. Optymalizacja strony polega na jej dostosowywaniu do odpowiedniego wyświetlania przez wyszukiwarki internetowe i przebiega z wykorzystaniem dwóch podstawowych procesów. Pierwszym jest wprowadzenie na stronie treści widocznych dla użytkowników i zawierających określone słowa-klucze, które naprowadzają internautów właśnie na tę witrynę. Drugim jest wprowadzenie zmian w kodzie witryny, co pozostaje bez wpływu na wygląd graficzny strony sieciowej. Działania SEO pozwalają wypracować efekty długotrwałe.

Zadbaj o zainteresowanie swoją ofertą, zamawiając kampanię reklamową w sieci

freelancer-763730_960_720Swojej działalności w internecie bynajmniej nie można ograniczać wyłącznie do prowadzonej strony sieciowej, a działań marketingowych do zwiększenia jej widoczności w przestrzeni internetowej. Równie ważne są kampanie reklamowe, jakie można podjąć za pomocą popularnych serwisów. Do najpopularniejszych można zaliczyć reklamy AdWords, czyli kampanie związane z wykorzystaniem linków sponsorowanych. Internauci poszukujący w sieci konkretnych produktów lub usług wprowadzają w wyszukiwarkę słowa kluczowe, które następnie naprowadzają ich na adekwatne do potrzeb reklamy. Zaletą korzystania z tego rozwiązania jest możliwość dostosowania przebiegu kampanii do swoich osobistych wymagań i możliwości. Warto wspomnieć także o tym, że w przypadku AdWords opłata jest naliczana tylko w przypadku, jeśli reklama przyciągnęła uwagę internautów i została kliknięta, płaci się więc za realne efekty, a nie za sam fakt uczestnictwa w kampanii.

Internet do dobre miejsce, aby zaistnieć ze swoją firmą i zwiększyć obroty,  szczególnie że możliwości ku temu są niezwykle wszechstronne i zróżnicowane. Warto pamiętać jednak, że tylko profesjonalne podejście do sprawy zapewni rzeczywiste wyniki i zyski. Z tego względu warto zdecydować się na wsparcie doświadczonej jednostki, która pomoże dopasować optymalne rozwiązania i narzędzia dla danej firmy, strony lub serwisu.

6 komentarzy to “Co to jest SEM i SEO?

 • Ronek
  2 lata ago

  Optymalizujemy stronę na bieżąco – ciągle coś zmieniamy, sprawdzamy, jakie działania podejmuje konkurencja i staramy się wyjść na przeciw ich działaniom. Dobre opty dużo dają.

 • Edyta
  2 lata ago

  Często wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć – czy ma to być szybka akcja jak np. reklama AdWords, czy mamy czas na powolne wprowadzanie optymalizacji. Najlepiej oczywiście robić jedno i drugie!

 • aldona_
  2 lata ago

  A czy SEM nie powinien być uzupełnieniem dobrze przygotowanej strony pod kątem SEO? 😉

 • _jeremi@
  2 lata ago

  Moim zdaniem SEO ze względu na to że ukierunkowany jest na trwały proces to rzecz obowiązkowa, a już szczególnie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na duże koszty jakie czasami niesie reklama Adwords czy inna płatna forma.

 • Klementyna
  2 lata ago

  Mnie trochę przerastają te informacje – próbowałam zagłębić się w temat, ale chyba skończy się na tym że znajdę firmę która zajmie reklamowaniem mojego biznesu.

 • Kasia
  2 lata ago

  Jeremi zgodzę się z Tobą w kwestii SEO, ale jeśli chodzi o Adwords wiem że można też przygotować kampanię niekoniecznie bardzo drogą. A może przynieść korzyść, w końcu chyba o to chodzi w promowaniu biznesu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*